Autor Wątek: Czym jest hydroblasting?  (Przeczytany 1059 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline macius

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 345
  • Reputacja +0/-0
Czym jest hydroblasting?
« dnia: Wtorek, 17 Kwiecień, 2018r., 18:36:03 »
Czym jest hydroblasting?
To pierwszy etap prowadzący do skutecznej antykorozji betonu, a jednocześnie podstawa do sukcesu. Mowa o hydroblastingu, inaczej oczyszczaniu powierzchni wodą o bardzo wysokim ciśnieniu. Trzeba wiedzieć, że hydroblasting to czyszczenie z użyciem ciśnienia wody sięgającego aż 2800 bar / 280 MPa. Zamiennie stosowane nazwy tego procesu to aquajetting, hydrojetting i waterjetting.

W kąt poszły metody strumieniowo-ścierne, kiedy okazało się, że jedynie hydroblasting zapewnia dotarcie wody do każdej, nawet najmniejszej szczeliny i usunięcie luźnych elementów. Dzięki takiemu dokładnemu oczyszczeniu antykorozja betonu jest skuteczna. Zresztą nie jest to jedyne zastosowanie hydroblastingu, bowiem tą metodą czyści się także powierzchnie stalowe, instalacje przemysłowe, a możliwe jest także cięcie konstrukcji betonowych. Jednak to w antykorozji betonu, hydroblasting stosowany jest najczęściej.

Ciśnienie w hydroblastingu
Ciśnienie to kluczowy element odróżniający hydroblasting od zwykłego mycia, dlatego też w tym przypadku używa się określenia czyszczenie. Zwykłe mycie to wartości ciśnienia do 100 bar. A z użyciem takiej mocy nie można usunąć wszystkich zanieczyszczeń, zwłaszcza starych, oUWAGAych i tkwiących w zagłębieniach. Często jeszcze stosuje się ścierniwo, ale okazuje się, że metoda nie jest skuteczna, a dodatkowo niszczy i odkształca powierzchnię. Natomiast hydroblasting, inaczej hydrojetting wykorzystuje jedynie czystą, świeżą wodę, podawaną przez agregaty strumieniowe ciśnieniem od 1500 do 2800 bar. Wtedy nie ma problemu z pozostałościami ścierniwa czy nadmiernym zapyleniem.

Warto pamiętać, że metoda, w której występuje wysokie i bardzo wysokie ciśnienie wody to hydroblasting, a zamienne nazwy to hydrojetting, waterjetting i aquajetting.