Autor Wątek: Szelki bezpieczeństwa - jak dobrać i kiedy stosować  (Przeczytany 454 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karabinek

 • Moderator Globalny
 • Aktywny użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 161
 • Reputacja +1/-0
 • Płeć: Mężczyzna
Szelki bezpieczeństwa - jak dobrać i kiedy stosować
« dnia: Poniedziałek, 9 Kwiecień, 2018r., 00:18:09 »
Szelki bezpieczeństwa, nazywane inaczej również szelkami asekuracyjnymi to sprzęt zaliczany do grupy środków ochrony osobistej. W odróżnieniu od środków ochrony zbiorowej, takich jak barierki czy siatki zabezpieczające, są przeznaczone do zabezpieczania pojedynczej osoby oraz chronienia jej przed upadkiem z wysokości. Podstawowym zadaniem szelek bezpieczeństwa jest rozłożenie sił oddziałujących na ciało człowieka w czasie spadania, a także nadanie ciału optymalnej pozycji w czasie spadania z wysokości oraz w czasie oczekiwania na nadejście pomocy.

Szelki bezpieczeństwa spełniają swoje zadanie wyłącznie po zgodnym z przepisami połączeniu ich ze stałymi elementami konstrukcyjnymi z użyciem linek asekuracyjnych.

Jakie normy regulują zasady użytkowania szelek bezpieczeństwa?

Użytkowanie szelek bezpieczeństwa jest regulowane następującymi normami:
PN-EN 363 – środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości. Systemy powstrzymywania spadania. Według tej normy szelki bezpieczeństwa są jedynym zabezpieczeniem chroniącym przed upadkiem z wysokości zakładanym przez pracownika bezpośrednio na siebie
PN-EN 361 – Środki ochrony indywidualnej chroniące przed upadkiem z wysokości – Szelki bezpieczeństwa.
PN-EN 358 - Indywidualny sprzęt ochronny ustalający pozycję podczas pracy i zapobiegający upadkom z wysokości - Pasy ustalające pozycję podczas pracy i ograniczające przemieszczanie oraz linki ustalające pozycję podczas prac.
W trakcie kontroli szelek bezpieczeństwa należy również uwzględnić szereg norm regulujących formę oraz funkcjonowanie poszczególnych elementów systemów zabezpieczających – łączników, punktów kotwiczenia oraz innych.

Czy szelki bezpieczeństwa muszą być odpowiednio oznakowane?

Konstrukcję szelek opisuje ściśle ogólnoeuropejska norma PN-EN 361. Wyłącznie szelki wyprodukowane zgodnie z tą normą i posiadające certyfikat bezpieczeństwa CE mogą być bezpiecznie stosowane przez pracowników w miejscach zagrażających upadkiem z wysokości. Stosowanie szelek bez oznakowania ich zgodności z normą jest niedopuszczalne i nie gwarantuje prawidłowego zabezpieczenia przed szkodami dla zdrowia i życia.

Każdy egzemplarz szelek bezpieczeństwa jest wyposażony w kartę użytkowania, do której wpisuje się wszelkie informacje dotyczące napraw, kontroli oraz parametrów szelek.

Jak skonstruowane są szelki bezpieczeństwa?

Szelki bezpieczeństwa wykonane są z odcinków taśm wykonanych z poliamidu, odpowiednio ze sobą zszytych i połączonych z zastosowaniem metalowych klamer. Zależnie od modelu szelki bezpieczeństwa mają wyposażenie standardowe oraz dodatkowe, przystosowane już do specyfiki konkretnych prac.

Najprostsze modele szelek bezpieczeństwa są wyposażone jedynie w klamrę zaczepową, zwaną również klamrą grzbietową. To uniwersalny element przystosowany do połączenia z większością dostępnych na rynku elementami łącząco-amortyzującymi.

Bardziej złożone modele szelek bezpieczeństwa zaopatrzone są dodatkowo w przednią klamrę zaczepową umieszczoną na piersiach. Ta część przystosowana jest do współpracy z elementami samozaciskowymi oraz elementami asekuracji pionowej.

Z dodatkowych elementów wyposażenia szelek bezpieczeństwa warto wymienić pas biodrowy do stabilizowania pozycji podczas pracy w podparciu. Pas biodrowy również wyposażony jest w klamry zaczepowe.

Pasy, z których zrobione są szelki bezpieczeństwa, najczęściej posiadają możliwość regulacji, pozwalającą dodatkowo dostosować szelki do pojedynczych prac bądź pojedynczego użytkownika.

Jak dobrać model szelek bezpieczeństwa?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli szelek bezpieczeństwa. Podstawą ich funkcjonalności jest dobranie ich typu oraz rozmiaru stosowanie do sylwetki i wagi pracownika oraz rodzaju wykonywanych przez niego robót.

Jednym z parametrów wyboru jest rozmiar szelek. Szelki bezpieczeństwa dostępne są na rynku w czterech rozmiarach – M, L, XL oraz XXL, łączonych najczęściej w dwie wersje: M – XL oraz XXL. Na stronach dystrybutorów szelek są zazwyczaj dostępne tabele rozmiarowe, które pozwalają dokładnie dobrać wielkość kupowanego egzemplarza.

Drugim czynnikiem jest rodzaj wykonywanych czynności oraz czas ich trwania. Jeśli praca jest krótka i rzadka, wówczas można zaopatrzyć pracownika w podstawowy model szelek bhp. Jeśli musi jednak długo w nich przebywać, wówczas, dla zapewnienia mu dostatecznej wygody, należy zakupić szelki z elementami tworzącymi wygodę ich użytkowania, takimi jak podkładki pod uda i plecy czy pas biodrowy.

Trzecim, równie ważnym aspektem, jest otoczenie, w jakim wykonywane są prace. W przypadku, gdy jest to strefa zagrożona wybuchem bądź strefa, w której znajdują się agresywne substancje chemiczne, a także środowisko, w którym panuje wysoka temperatura, wówczas należy zaopatrzyć się w szelki przystosowane do takich warunków.

Kiedy należy stosować szelki bezpieczeństwa?

Zasady bezpieczeństwa podczas pracy na wysokości, a tym samym zasady stosowania szelek bezpieczeństwa, reguluje Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku. Według tego rozporządzenia szelki należy stosować podczas tzw. prac na wysokości, którą nazywa się pracę wykonywaną na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej 1,0 m nad poziomem podłogi lub ziemi.

Prace na wysokości wykonywane są przy okazji różnego typu robót, takich jak:

 • w czasie budowy bądź rozbiórki budynków,
 • przy wykonywaniu izolacji bądź renowacji elewacji,
 • na dachach,
 • w czasie budowy i remontu mostów, estakad itp.,
 • podczas prac na zbiornikach, silosach,
 • podczas czyszczenia i mycia okien i rynien,
 • przy pielęgnacji i ścince drzew.

W jakich sytuacjach szelki bezpieczeństwa nie są wymagane?

Przepisy określają również, jakie prace są wyłączone z tego zakresu. Nie należą do nich prace na powierzchniach:

osłoniętych ze wszystkich stron do wysokości min. 1,5 m ścianami pełnymi bądź z oknami,
wyposażonych w inne konstrukcje chroniące przed upadkiem z wysokości.

Kto może stosować szelki bezpieczeństwa?

Sprzęt służący ochronie indywidualnej może być stosowany wyłącznie przez osoby, które zostały do tego przeszkolone. Nie powinny być stosowane przez osoby, których zdrowie może mieć wpływ na powodzenie akcji ratunkowej bądź bezpieczeństwo stosowania szelek bhp.

Jak często przeprowadzać kontrolę szelek bezpieczeństwa?

Ze względu na powagę pełnionej funkcji stan szelek bezpieczeństwa powinien być regularnie kontrolowany. Przynajmniej raz w roku, po każdych kolejny 12 miesiącach użytkowania musi być wycofany ze stosowania dla przeprowadzenia dokładnego przeglądu okresowego. Podczas przeglądu szuka się wszelkich uszkodzeń, które mają wpływ na działanie szelek – jeśli zostaną znalezione, szelki powinny zostać natychmiast wycofane z użytku aż do momentu ich naprawienia.

Szelki, które uczestniczyły w powstrzymywaniu spadania, powinny być wycofane z użytku oraz zniszczone.

Offline macius

 • Zaawansowany użytkownik
 • ****
 • Wiadomości: 339
 • Reputacja +0/-0
Odp: Szelki bezpieczeństwa - jak dobrać i kiedy stosować
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 9 Kwiecień, 2018r., 00:26:25 »
Szelki bezpieczeństwa - jak wybrać? Jakie najlepsze?

Szelki bezpieczeństwa są środkiem ochrony indywidualnej stosowanym w czasie prac na wysokości. Często się je bagatelizuje, jeśli wysokości nie są duże, zapominając, że wrażliwe struktury organizmu mogą ulec uszkodzeniu nawet przy upadku również z dość nisko położonych elementów konstrukcyjnych. Reklamy szelek zwykle pokazują pracowników na mostach i tym podobnych konstrukcjach, ale nawet upadek z wysokości pierwszego piętra może skończyć się tragicznie, co dowodzi, że szelki BHP to artykuł pierwszej potrzeby.

Podstawowe warianty

Szelki mogą mieć różną konstrukcję w zależności od przeznaczenia, a warto o tym wiedzieć choćby dlatego, że konstrukcja szelek w sposób bezpośredni determinuje wygodę ich używania, a nie od dziś wiadomo, że jeśli środki ochrony powodują dyskomfort, wiele osób jest skłonnych zrezygnować z ich używania.
 • Proste prace na wysokości – jeśli wykonanie danego zadania wymaga tylko zamocowania liny zabezpieczającej, wystarczają proste szelki bezpieczeństwa z mocowaniem grzbietowym lub mostkowym. To drugie przydaje się na przykład w czasie wchodzenia na drabinę z szyną asekuracyjną.
 • Prace, do których potrzeba obojga rąk – specjalne szelki pozycjonujące z mocowaniem grzbietowym lub dwoma, grzbietowym i mostkowym, mają także dwa dodatkowe zaczepy boczne, dzięki którym można zamocować line pozycjonującą, zapewniając osobie pracującej na wysokości pełną swobodę ruchu rękami.
 • Prace specjalne – te bardzo różnorodna grupa zadań wymaga specjalnych szelek, a więc na przykład takich, które pozwolą na zaczepienie zabezpieczenia w nietypowym miejscu albo pracę w ciągłym podwieszeniu. To najbardziej specjalistyczne i najrzadziej wykorzystywane szelki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szelek?

Szelki bezpieczeństwa dobrać należy indywidualnie – wprawdzie są to produkty wytwarzane w kilku standaryzowanych rozmiarach z możliwością regulacji, ale bez przymierzenia ciężko jest często dopasować właściwy, wygodny model – trzeba pamiętać, że wygoda jest jednym z elementów składowych bezpieczeństwa, bo im mniej wygodne szelki, tym większe prawdopodobieństwo, że ktoś z nich zrezygnuje.
 • Możliwość pełnej regulacji: niektórzy producenci wytwarzają tylko jeden, „uniwersalny” rozmiar szelek – zwykle pasują one tylko na osoby o przeciętnej budowie, ale już niższe czy wyższe od średniej osoby będą miały problem z dopasowaniem zabezpieczenia lub wręcz nie będą mogły z szelek skorzystać.
 • Dobrej jakości ergonomiczny osprzęt: szelki bezpieczeństwa z linką muszą mieć odpowiednie akcesoria dodatkowe. Wszystkie D-ringi i podkówki powinny być na tyle duże, aby można było o nie z łatwością zaczepić osprzęt dodatkowy albo samą linkę – każdy element należy móc wygodnie obsłużyć, a także zabezpieczyć. Niedopuszczalne jest, aby ringi miały ostre krawędzie albo nie domykały się lub ciężko otwierały – osprzęt wpływa na komfort, a tym samym na bezpieczeństwo, ale przede wszystkim decyduje o tym, czy dane szelki będą funkcjonalne.Pasy powinny być równe, ciasno splecione i nie mogą mieć żadnych skaz – nie mogą zaczepiać się o wyposażenie, nie mogą krepować ruchów i nie mogą powodować otarć. Jakakolwiek wada pasa powoduje, że szelki trzeba wymienić.

Jak używać szelek bezpieczeństwa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że szelki bezpieczeństwa, nawet te najlepsze, nie są wieczne. Zużywają się, dlatego konieczna jest ich kontrola co 12 miesięcy. Poza tym dokonuje się przeglądu zgrubnego przed każdym rozpoczęciem prac na wysokości. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zwiększa się częstotliwość gruntownych przeglądów. Należy też wziąć poprawkę na fakt, że niektóre szelki, choć wyglądają nieźle, są kiepskiej jakości i ich okres eksploatacyjny jest w ogóle krótszy.

Po założeniu należy wyregulować wszystkie paski, sprawdzić poprawność założenia szelek, zamocowania linek asekuracyjnych oraz osprzętu. Kontrolę można w razie potrzeby przeprowadzić również szybko w miejscu pracy – podstawowy przegląd użycia zabezpieczeń na D-ringach zajmuje kilka sekund, a może wiele pomóc.

źródło:
https://www.budujesz.pl/wiadomosc/szelki-bezpieczenstwa-jak-wybrac-jakie-najlepsze/6909/