Autor Wątek: Obowiązkowa lektura dla arborystów  (Przeczytany 431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline karabinek

 • Moderator Globalny
 • Aktywny użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 158
 • Reputacja +1/-0
 • Płeć: Mężczyzna
Obowiązkowa lektura dla arborystów
« dnia: Poniedziałek, 9 Kwiecień, 2018r., 13:17:13 »


tytuł: Poradnik treeclimbera
autor: Jeff Jepson
ISBN 978-83-930184-0-6
okładka: miękka i foliowana,
format: 15,2 x 22,5cm,
stron: 102,

Podręcznik do szkolenia osób zawodowo wspinających się na drzewa.


Pierwsze w Polsce wydanie poradnika, który na świecie jest jednym z bardziej popularnych podręczników dla arborystów, napisanym przez praktyka dla praktyków. Na jego sukces składa się doświadczenie zarówno autora,  jak ilustratora. Jeff Jepson prowadzi czytelnika krok po kroku przez tajniki wspinaczki i poruszania się po drzewach, w przystępny sposób opisując najważniejsze techniki i sprzęt oraz przydatne węzły. Autor „Poradnika treeclimbera” to certyfikowany arborysta, aktywnie prowadzący firmę w zakresie pielęgnacji i wycinki drzew, dwukrotny zwycięzca zawodów we wspinaczce drzewnej organizowanych przez Chapter ISA w Minnesocie. Poradnik jest bogato ilustrowany przez Bryana Kotwicę, także zawodowego treeclimbera ilustrującego publikacje arborystyczne od ponad 20 lat. Rysunki są wyjątkowo pomocne, wykonane ze znawstwem popartym osobistym doświadczeniem.

Poradnik nazywany jest przez wielu profesjonalistów „biblią wspinaczy drzewnych”, w USA i w wielu krajach europejskich można go znaleźć w każdej dobrej księgarni, czy sklepie specjalizującym się w arborystyce. Zarówno nowicjusz w branży, jak i doświadczony treeclimber znajdzie w niej pomocne i przystępnie napisane informacje.

Książka doczekała się wydań w 4 językach (angielski, hiszpański, niemiecki, polski) i jest jednym z najlepiej sprzedających się poradników w branży. W niełatwym tłumaczeniu na język polski brali udział arboryści z wieloletnim doświadczeniem, co pozwoliło na użycie języka wypracowanego przez branżę pielęgnacji drzew. W wielu przypadkach wydawca zdecydował się jednak pozostawić oprócz tłumaczenia także oryginalną terminologię już funkcjonującą w Polsce lub ułatwiającą zorientowanie się w podobnej literaturze. Wygodna forma i niewielkie rozmiary pozwalają na branie poradnika zawsze ze sobą, także w teren. Zafoliowana okładka chroni poradnik przed zabrudzeniem i wilgocią.

Spis treści
 • Narzędzia pracy: Wyposażenie
 • Inspekcja przed wspinaczką (Inspekcja ekwipunku. Inspekcja drzewa i miejsca pracy. Opracuj plan pracy.)
 • Instalacja liny (Linka rzutki - Big Shot, ochraniacz kambium lub "sztuczne rozwidlenie", ochraniacz liny. Węzeł do rzutu. Piła lub sekator na tyczce.)
 • Wejście na drzewo (Drabiny. Technika przepinania lonży. Technika podciągania ciała. Footlock z asekuracją. Technika pojedynczej liny SRT.
 • Przyrządy samozaciskowe. Drzewołazy. Trik branżowy - regulowane "sztuczne rozwidlenie")
 • Pozycjonowanie na drzewie (Instalacja. Narzędzia pracy: mikro bloczek. Przekładanie liny w górę. Chodzenie po konarach. Zmiana rozwidlenia. Zakotwiczenie w dwu rozwidleniach. Przekierowania. Narzędzia pracy: pętle i taśmy. Zjazd. Narzędzia pracy:przyrząd "ósemka".)
 • Węzły stosowane we wspinaczce drzewnej
 • Węzły mocujące (Węzeł ratowniczy. Węzeł ósemka. Węzeł gordingowy. Węzeł kotwiczny. Pętla z podwójnym rybackim. Wyblinka. Przesuwny węzeł ratowniczy. Węzeł krowi. Główka skowronka. Koszykowy. Węzeł zaciskowy. Węzeł szotowy. Szybki węzeł.)
 • Węzły zaciskowe (Półwyblinka. Węzeł Tautline. Węzeł Blake'a. Francuski prusik. Węzeł prusika. Węzeł Klemheist.
 • Węzły śródlinowe (Motyl / motyl alpejski. Podwójny ratowniczy / ratowniczy bez końca.)
 • Węzły łączące (Związ rybacki podwójny - podwójny zderzakowy. Przesuwny rybacki podwójny. Węzeł wodny. Węzeł piwny.)

Opis szczegółowy:

„Poradnik treeclimbera” to podręcznik dla osób zawodowo wspinających sić na drzewa, ale  polecać go można także początkującym oraz osobom uprawiających wspinaczkę na drzewa rekreacyjnie. Napisany i ilustrowany przez zawodowych treeclimberów, wyjaśnia w prosty i jednoznaczny sposób najważniejsze elementy wspinaczki na drzewa. Książka jest zorganizowana w sposób ułatwiający poruszanie się po niej, z dużą liczba odnośników do stron, na których dany temat jest także poruszany, z prostymi diagramami i jednoznacznym opisem ilustracji i tabel. Wydawca w wielu miejscach zdecydował się na pozostawieniu oprócz tłumaczenia polskiego także odpowiedników angielskich co pomaga w korzystaniu z literatury anglosaskiej.

Sama wspinaczka opisana jest w czytelnym czteroetapowym systemie PREP pozwalającym usystematyzować wskazówki dotyczące wspinaczki i poruszania się po drzewach. System ten obejmuje 4 etapy: inspekcję przez wspinaczką, instalację liny, wejście na drzewo i pozycjonowanie na drzewie. Każdy z tych etapów jest szczegółowo opisany, zarówno w zakresie narzędzi, technik jak też bezpieczeństwa oraz trików ułatwiających pracę.

Z „Poradnikiem treeclimbera” łatwo także nauczyć się wiązania niemal 30 węzłów używanych we wspinaczce i pracach arborystycznych. Węzły zostały opisane i przejrzyście zilustrowane, w podziale na główne grupy: węzły mocujące, zaciskowe, śródlinowe i łaczące.

W książce autor zawarł także listę dodatkowych publikacji: książek, magazynów i filmów przydatnych we wspinaczce i pracy na drzewach oraz organizacji światowych i europejskich. Wydawca polski dodał do tej listy informacje o instytucjach ważnych dla branży arborystycznej w Polsce.

Książka zawiera także gotowe sprawdziany  - listy umiejętności koniecznych do opanowania do wspinaczki drzewnej, przydatne zarówno dla dokształcania się, jak też osób wykorzystujących ten poradnik do szkoleń.

Przy korzystaniu z poradnika należy pamiętać, że treści nie zostały dostosowane do warunków polskich, dlatego niektóre z opisanych wymagań, czy zasad bezpieczeństwa, mogą nie odpowiadać w pełni wymogom polskiego prawa. 


Offline karabinek

 • Moderator Globalny
 • Aktywny użytkownik
 • *****
 • Wiadomości: 158
 • Reputacja +1/-0
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Obowiązkowa lektura dla arborystów
« Odpowiedź #1 dnia: Poniedziałek, 9 Kwiecień, 2018r., 13:26:13 »


Książka wydana w języku angielskim. Dostępna bezpłatnie w pliku PDF pod poniższym odnośnikiem:

https://www.fs.fed.us/treeclimbing/policy/guide/tree-climbing-field-guide-2005-edition.pdf
Książka wydana w języku angielskim. Dostępna bezpłatnie w pliku PDF pod poniższym odnośnikiem:
http://www.hse.gov.uk/research/rrpdf/rr668.pdf
Książka napisana w języku angielskim. 190 stron.
Dostępna w pliku PDF pod adresem: http://cfs.nrcan.gc.ca/pubwarehouse/pdfs/4633.pdf
« Ostatnia zmiana: Poniedziałek, 9 Kwiecień, 2018r., 13:36:59 wysłana przez karabinek »